בכל תהליך בנייה ישנם לפחות שני תפקידים- האחד הוא תיכנון והשני הוא ביצוע. התיכנון תמיד עומד לצידו של הלקוח ומתחשב בצרכיו לאחר שאלו נשקלו היטב, הוצעו מספר אלטרנטיבות לפיתרון ולבסוף נברה האפשרות הטובה ביותר בהתחשב בתקציב ובנסיבות.

הביצוע לעומת זאת, למרות שגם הוא צריך לעמוד לטובת הלקוח, מוטה פעמים רבות משיקולים שונים של המבצע. יהיו אלו שיקולים של חיסכון בכסף, ניהול זמן לקוי בין פרוייקטים שונים, עצלות במציאת פיתרונות טובים יותר או התייעצות עם מומחים וכח אדם לא מיומן. למעשה ניתן לערוך רשימה ארוכה של סיבות לכשל ביצועי וכולן כבר קרו לצערנו ועוד יקרו בעתיד.

בתווך הזה נכנס המפקח.

תפקידו קודם כל להבין את התיכנון ואף יותר מכך- לוודא שהלקוח שהזמין את העבודה מבין מה הזמין. לעיתים קרובות מפקח מנוסה ידע להשלים פירטי תיכנון שהמתכנן השמיט או שנפלו בטעות בשטף האינפורמציה בתהליך הבנייה.

לאחר מכן, ידע המפקח לדרוש את הביצוע הנכון מבעל המקצוע ללא סייגים וללא ויתורים. המפקח אינו סתם שומר בקניון, הוא דמות פעילה ביותר במרחב הבנייה ומהווה צומת ראשית בה עוברת כל פעולת בנייה בפרוייקט. המפקח ידע לשלב בין בעלי המקצוע השונים ולתזמן אותם יחד לתיזמורת אחת. כמו כן בחוכמתו ידע המפקח לשמור על אווירת עבודה טובה וחיובית בפרוייקט ממש כמו קפטן של קבוצת כדורגל.

במובן זה עודד יודע ליצור את החיבור הנכון בין הצרכים של הלקוח לבין הביצוע המושלם. האווירה הטובה שמלווה את הפרוייקטים שלו מקרינה רוח חיובית על המשתתפים ותורמת לתוצאה נהדרת.